Jak vyléčit zánět dásní?

Na člověka číhají tisíce chorob, některé vážné, jiné méně vážné, některé vzácné, jiné zcela běžné. Zánět dásní, který lze v lékařských skriptech nalézt pod heslem gingivitida, patří mezi ty úplně nejběžnější. Rozhodně to ale neznamená, že by se snad jednalo o onemocnění triviální, které nedokáže člověka pořádně potrápit. Právě naopak, zánět dásní umí být hodně nepříjemný, V nejhorším případě může mít dokonce i trvalé následky. Zánět dásní může totiž vést až ke ztrátě zubů a nutností využít zubní náhrady all on 4. Není proto divu, že otázka „jak vyléčit zánět dásní“ trápí celou řadu lidí.

Co znamená diagnóza „zánět dásní“?

Zánět dásní vzniká ve chvíli, když se nám v ústech příliš přemnoží škodlivé bakterie, které poté způsobí v dásni zánět. Ten se ve svém začátku projevuje velmi nenápadně. Nic horšího než zarudlé dásně, občasné drobné krvácení při čištění zubů a lehce zvýšená citlivost nejsou nic, co by člověka k smrti vyděsilo. Možná je to ale škoda, neboť trochu toho strachu by mnohým neuškodilo. Následky takového zdánlivě banálního onemocnění totiž mohou být poměrně vážné.

Neléčený akutní zánět dásní se totiž může časem proměnit v chronický zánět dásní a dále v parodontózu, na jejímž konci nezřídka stojí bezzubá ústa. Příčiny zánětu dásní mohu být samozřejmě i jiné, medicína zná např. virový zánět dásní. Stejně tak se může kromě popsaných příznaků a fází onemocnění objevit i tzv. hnisavý zánět dásní, který charakterizuje velmi vysoká míra bolestivosti. Všechny tyto příčiny jsou možné, tou nejčastější je ale rozhodně zánět plynoucí ze špatné hygieny, kdy jsou primární příčinou bakterie zubního plaku.

Důslednost jako klíč k léčbě zánětu dásní

Z popisu vzniku zánětu dásní plyne i návod na jeho léčbu, resp. prevenci. Oboje totiž vyžaduje stejný postup. Již bylo zmíněno, že primární příčinou vzniku zánětu dásní jsou bakterie zubního plaku, ten je tedy třeba odstraňovat důsledně a pravidelně. Základem je čištění zubů, neboť právě na jejich ploškách se nevzhledný povlak zubního plaku tvoří především.

Nikde ale není psáno, že každý, kdo si dvakrát denně čistí zuby, má vystaráno. Zuby je třeba čistit správně, což vůbec není samozřejmost. Pozornost je nutné věnovat i špatně dostupným místům mezi zuby. Důležité je také nedávat bakteriím dostatek potravy, v praxi to znamená vyplachovat si ústa po každém, i malém, jídle. Velmi důležité je vyplachování úst po konzumaci sladkých nápojů.

Pokud jde o léčbu zánětu dásní, který je již lidově řečeno „rozjetý“, kromě hygieny bude asi třeba nasadit i antibiotickou léčbu. V poslední fázi může potom zánět poškodit i závěsný aparát zubů, ty se mohou začít viklat, a nakonec definitivně opustit svého původního majitele. V takovém případě už nezbývá nic jiného, než původní zuby nahradit zubní náhradou all on 4.