Zkažené zuby

Jestliže krásný „hollywoodský“ úsměv otevírá nejedny dveře a usnadňuje seznamování i osobní jednání, zkažené zuby činí pravý opak. Kromě toho mohou vést k nejrůznějším komplikacím zdravotního charakteru. Kdo by se nebál bolesti zubů jakožto důsledku zubního kazu nebo vypadlých zubů po paradontóze? Zkažené zuby znamenají zkrátka samé nepříjemnosti. Proto je třeba věnovat čas i energii tomu, aby v našem případě situace takto daleko nikdy nedošla.

Jak se zuby kazí?

Zkažené zuby značí samozřejmě především zuby, které jsou napadené zubním kazem. Jedná se o velice časté onemocnění, před kterým nás rodiče varují od malička, a které nás pravděpodobně stejně nakonec dostihne. Pokud jej ale začneme řešit včas, nic hrozného se dít nebude. Vznik zubního kazu je většinou spojen s nadměrným výskytem bakterií v ústní dutině. Tyto bakterie produkují při trávení kyseliny. A právě tyto kyseliny dokážou při dlouhodobém působení kousek po kousku naleptávat zubní sklovinu, až umožní bakteriím průnik do vnitřní části zubu. Stejně jako dlouhé působení větru a vody obrousí i skálu, kyseliny proniknou časem i sklovinou, která je tou vůbec nejtvrdší částí našeho těla.

Fáze zubního kazu

Bakterie působí samozřejmě nejprve pouze na povrchu a zpočátku vytváří pouze malou skvrnku na zubu. V tuto chvíli se ještě nic moc neděje a když si budete poctivě čistit zuby, možná v kombinaci s fluorovou terapií v podobě správně zvolené zubní pasty, zubní kaz v pravém smyslu vůbec nevznikne. Pokud ale bakterie působí na zuby déle, kaz proniká hlouběji, až sklovinu překoná. V tu chvíli začne kaz také bolet. Ještě pořád lze ale zkažený zub léčit. Kaz bude lékař muset odvrtat a pokud pronikl do zuboviny, tu je nutné nahradit umělou výplní (lidově se tento nepříjemný zákrok označuje jako „tahání nervů“).

V poslední fázi může zubní kaz poškodit samotné uložení zubu, který následně vypadne, anebo pronikne do čelistní kosti, což vede k opravdu velmi bolestivým stavům. V případě vypadávání zubů přichází nutnost využití zubní náhrady typu all on 4. Zubní kaz může postihnout kterýkoliv zub a výjimkou není ani zkažený zub moudrosti, právě naopak. Tím, že jsou zuby moudrosti dost těžko přístupné, špatně se čistí a rychleji kazí.

Prevence zubního kazu

To, jak zachránit zkažený zub, je jedna věc, prevence zubního kazu věc druhá. A mnohem výhodnější. Prevence je vždy lepší, než řešení již vzniklého problému, to je obecně platné pravidlo. Prevence samozřejmě spočívá v důsledném odstraňování zubního plaku obsahujícího bakterie. Činit tak lze čištěním ploch zubů i vyplachováním ústní dutiny ústní vodou. Je také na místě vyvarovat se konzumace potravin s vysokým obsahem cukrů a sladkých nápojů. Když je nahradíte zeleninou, uděláte jedině dobře. Zubní kaz je problém, se kterým si není radno zahrávat. Mnohem lepší je věnovat čas a energii prevenci.