Zničené zuby

V lidském těle není tvrdší část, než zuby. Koneckonců jsou právě zuby tím jediným, co po člověku často zbude. Jejich obdivuhodná odolnost ale neznamená, že nemohou být poškozeny vůbec. Na náš chrup čeká celá řada nebezpečí. Může jím být zranění a mechanické poškození při zranění, stejně jako narušení skloviny i poškození vnitřní struktury zubu. V případě, že jsme ale důslední v kontrolách a posloucháme všechna varování, která nám zuby dávají, můžeme se skutečnému poškození vyhnout. A to se vyplatí, neboť zničené zuby znamenají výrazné snížení kvality života, zničení sebevědomí i devastaci osobního života a v některých případech může celá situace zajít až k nutnosti aplikace all on 4 implantátů.

Bakterie a zubní plak

Jako zubní plak je označován onen nepříjemný, lepivý nažloutlý povlak, který se tvoří na zubech v případě, že nevěnujeme dostatek pozornosti hygieně ústní dutiny. I pokud si zuby čistíme, ale děláme to špatně, plak se bude na některých místech stále držet. Nebezpečí zubního plaku tkví v tom, že obsahuje bakterie. Ty při svých vlastních trávících procesech produkují kyseliny, které narušují zubní sklovinu a dokážou poškodit i dásně. V případě, že bakterie dostanou čas, dokážou sklovinu naleptat natolik, že přestane tvořit celistvou ochranu vnitřních částí zubu. V takovém případě je nevyhnutelně napadena zubní dřeň a zanítí se. Pokud ani v tuto chvíli člověk situaci neřeší, dalším stupněm je ztráta zubu, případně rozvinutí paradontózy a rozšíření problému na celá ústa. Bakterie působí problémy i dásním. Parodontóza je právě jejich zánět. I ten začíná na první pohled nevinně, lehkým zarudnutím nebo drobným krvácením, nad kterým lze snadno mávnout rukou. Ve skutečnosti jde ale o pouhou předzvěst výrazně vážnějších problémů. Čím hlouběji se bude zánět dostávat, tím více bude hrozit, že dojde k narušení samotného uložení zubu a opět dojde k jeho vypadnutí. Dojít až je zničeným zubům není těžké, stačí jen podceňovat prevenci. Právě ta je totiž klíčem k tomu, aby k němu nikdy nedošlo.

Prevence

Pokud ani vy nechcete zničené zuby, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Pravidelné, pečlivé a důsledné čištění zubů je samozřejmým základem prevence proti problémům se zuby a s dásněmi. Kromě toho je potřeba doplňovat vlastní čištění vyplachováním úst ústní vodou, nejlépe po každé jídle. Nedílnou součástí prevence jsou také pravidelné návštěvy zubní ordinace. Zubní lékař dokáže potenciální problémy odhalit již v začátcích, kdy je lze ještě snadno řešit. Kromě toho může člověku vysvětlit, kde dělá v péči o svoji ústní dutinu chyby a vysvětlit, jak je lze napravit. Zničené zuby mohou člověku život opravdu znepříjemnit, nemluvě o tom, že náprava stavu je posléze věc dlouhodobá a v neposlední řadě velmi drahá, byť stomatologie jeho řešení k dispozici má.